پروتون وی‌ پی ان را عموما به امنیت فوق‌العاده،‌ قابلیت‌های امنیتی بِروز و فضای کاربری روان و ساده می‌شناسند. کارشناسانی که این وی پی ان را تست کرده‌اند،‌ همگی باور دارند که کم‌تر وی پی انی می‌تواند به سرعت پروتون وی پی ان برسد و پهنای باند آن کاملا مطلوب است. بماند که با AES ۲۵۶ بیتی، داده‌های شما را رمزگذاری می‌کند. ساختار سرورهای این وی‌پی‌ان کاملا اختصاصی و پیشرفته است، به طور سخت‌گیرانه‌ای چارچوب‌های نو-لاگ را در پیش گرفته است. در این پست،‌ به طور کامل به جزئیات این وی‌پی‌ان پرداخته‌ایم و آن را برای شما شرح داده‌ایم. پس این پست را از دست ندهید.

شرکت پروتون که در ابتدا به دلیل ارائه‌ی پروتون میل توانسته بود شهرت حسابی برای خود بهم بزند، پروتون وی پی ان را هم به سبد خود اضافه کرد تا ابزارهای امنیت سایبری خود را توسعه دهد. این وی‌پی‌ان یکی از آن دست وی‌پی‌ان‌‌های قابل اعتماد، سریع و کاربردی‌ست که مقر آن بر اساس پناهگاه‌های ارتش‌ و نیروهای دفاعی ساخته شده است. همین هم باعث می‌شود که یک لایه محافظ بیشتر را به حساب کاربری شما اضافه کند.

پروتون VPN سرویس رایگان هم دارد. البته بهترین تجهیزات و قابلیت‌های آن پولی‌ست و تنها به پلن‌های پولی ارائه می‌شود. اما آیا پروتون وی‌پی‌ان ارزش این را دارد که بخواهیم برای خرید اکانت در این وی‌پی‌ان پولی پرداخت کنیم؟ این مقاله برای سردرآوردن از این موضوع اختصاص یافته است.

مزایا و معایب پروتون وی پی ان

مزایا و معایب پروتون وی پی ان

نگاهی کوتاه به مزایا و معایب پروتون وی پی ان

ابتدا با مزایای پروتون VPN کار را شروع می‌کنیم:

 1. این نرم‌افزار قابلیت‌های امنیتی بسیار پیشرفته و حرفه‌ای دارد.
 2. قوانین امنیتی سوئیس از فعالیت اینترنتی شما پشتیبانی می‌کنند.
 3. دانلود پروتون وی پی ان در نسخه‌ی رایگان هم ممکن است.
 4. شرکت آن کاملا شفاف عمل می‌کند.

حال به معایب این وی‌ پی ان می‌پردازیم:

 1. سیستم پشتیبانی از مشتریِ این کمپانی محدود است.
 2. هیچ سرور اَد-آنی برای تخصیص آی‌پی به کاربران در حین جستجوی اینترنتی ارائه نشده است.
 3. برای این‌که به سرعت‌های بالاتر و لوکیشن‌های بیشتر دسترسی پیدا کنید، باید پول پرداخت کنید.
 4. شبکه‌ی سرورهای آن کاملا متوسط است.

پیش از هر چیز؛ اصلا وی پی ان چیست؟

وی پی ان در حقیقت یک شبکه‌ی خصوصی مجازی‌ست که ترافیک اینترنت شما را از طریق یک تونلِ رمزنگاری شده و امن، به دنیای اینترنت وصل می‌کند. این تونل مانند یک نقاب امن است که از دیتای شما در برابر شبکه‌های جاسوسی و خارجی محافظت می‌کند و جلوی این را که شخص ثالثی به اطلاعات شما دسترسی پیدا کند، می‌گیرد. وی‌پی‌ان از بیزینس‌های کوچک و افرادی که دورکاری می‌کنند و نیاز دارند برای دسترسی به اطلاعات خود، به اینترنت وصل شوند؛ محافظت می‌کند. علاوه بر این، یک وی پی ان می‌تواند از موانع فیلتری و سانسوری اینترنت عبور کرده و به شما اجازه دهد از هر کجای دنیا، به هر اطلاعاتی که نیاز دارید دسترسی پیدا کنید.

پروتون وی‌پی‌ان

پروتون وی‌پی‌ان

پروتون وی پی ان در یک نگاه!

پروتون وی پی ان برای این‌که دیتای شما را امن نگه دارد، پروتکل‌های مختلفی را به کار می‌بندد. به عنوان مثال می‌توان به Secure Core و برنامه‌های امنیتی تخصصی که برای رمزنگاریِ کلیدهای خصوصی مجازی به کار می‌روند (رازمانی پیش‌سو – PFS) اشاره کرد. علاوه بر این، این وی‌پی‌ان با مراکز بسیار پیشرفته‌ی محافظت از داده همکاری دارد؛ تا جلوی استراق سمع و نشت اطلاعات را به هر طریقی بگیرد. علاوه بر این، به شما اجازه می‌دهد به محتواهایی با محدودیت جغرافیایی نیز دسترسی پیدا کنید. پس می‌توانید بدون نگرانی، از پلتفرم‌های استریم آنلاین استفاده کنید و از هر جایی به اطلاعات مدنظرتان دست پیدا کنید.

از یک وی پی ان چه استفاده‌هایی می‌توان کرد؟

پروتون VPN برای پلتفرم‌های مختلف در دسترس قرار دارد. از اندروید گرفته تا iOS، لینوکس، macOS، ویندوز، کروم‌بوک و حتی روترها و اندروید تی‌وی‌ها! این وی‌پی‌ان در حدود بیش از 63 کشور، 1713 سرور مختلف دارد. سرورهای آن پهنای باند بسیار عالی‌ای دارند و می‌توانید بدون آن‌که نگران باشید کسی به هویت شما دست پیدا کند، از محتواهای اینترنتی استفاده کنید. بدون آن‌که هیچ اختلالی در سرعت و عملکرد شما ایجاد شود. این وی‌پی‌ان بسیار امن و قابل اعتماد است و هم می‌توانید به صورت فردی و هم گروهی، از آن استفاده کنید.

امنیت پروتون وی‌پی‌ان

امنیت پروتون وی‌پی‌ان

امنیت پروتون وی پی ان در چه حد است؟

پروتون VPN با رمزگذاری بسیار شدید و سنگین بر روی شبکه‌ی شما، از اتصال اینترنت شما محافظت می‌کند. به عنوان مثال یک کلید مخفی AES 256 بیت با آر-اس-اِی 4096 بیت، روی ترافیک شما پیاده می‌شود که همراه با کد تایید هویت بر مبنای هَش (HMAC)، اطلاعات هویتی شما را ایمن می‌سازد. این وی‌پی‌ان از پروتکل‌های امن مانند OpenVPN، IKEv2 و یا WireGuard، برای رمزنگاری داده‌های شما و محافظت از آن در برابر نشت دی‌ان‌اس و IPv6 استفاده می‌کند. علاوه بر این، نت‌شیلد و اد-بلاکر از فیلترسازیِ دی‌ان‌اس استفاده می‌کنند، تا جلوی نفوذ تبلیغات، ردیاب‌های اینترنتی و ویروس‌هایی را که به اطلاعات خصوصی شما دست‌درازی می‌کنند، بگیرند.

شبکه‌ی “هسته‌ی امن” یا Secure Core پروتون وی پی ان یک لایه حفاظتی مازاد بر اتصال اینترنت شما می‌کشد. تا به این طریق از شما در برابر حملات تخصصی و پیشرفته هم محافظت شود. سرورهای آن در یک مرکز امن که سال‌ها پیش مقر ارتش سوئیس بوده، آن هم هزار متر زیر زمین، بنا شده‌اند. این مقر شدیدا ایمن است و جلوی هرگونه نفوذ و نشتی اطلاعات را می‌گیرد. حتی اگر سرور وی‌پی‌ان شما لو رود، یک دیسک‌ کامل رمزنگاری شده ترافیک و آی‌پی شما را امن نگه می‌دارد.

وی پی ان چیست + نکات مهم در خرید vpn در سال 2022

علاوه بر موارد ذکر شده، پروتون وی‌پی‌ان طول سشن، آدرس‌های آی‌پی و صفحات وبِ بازدیدشده‌ی شما را ذخیره نمی‌کند. این وی‌پی‌ان بر اساس قوانین امنیتی سوئیس بنا شده است و هیچ‌کس نمی‌تواند پروتون وی‌پی‌ان را مجبورکند تا فعالیت‌های کاربر خاصی را لو دهد.

بررسی سرعت پروتون وی‌پی‌ان

صرفا محض این‌که سرعت فدای امنیت نشود، پروتون وی‌پی‌ان مطمئن می‌شود تا حداکثر سرعت سرورهایش به حدود 10 گیگ بر ثانیه برسد. وجود  نت‌شیلد در سبد قابلیت‌های این وی‌پی‌ان باعث شده که هیچ تبلیغات و ردیاب اینترنتی، نتواند از سرعت بارگذاری اطلاعات بکاهد. شتاب‌دهنده‌ی پروتون وی‌پی‌ان هم سعی کرده تا سرعت جستجوگری با تونل این وی‌پی‌ان را حدودا 400 درصد افزایش دهد. شبکه‌ی پیشرفته‌ی کنترل جریان الگوریتمِ TCP، در کنار پروتکل‌های طراحی‌یافته‌ توسط وی‌پی‌ان و حتی تکنیک‌های پیشرفته‌ی اتصال به شبکه، تاخیر در ارسال و دریافت داده را به حداقل می‌رسانند. به این شکل، باعث می‌شوند که شما با حداکثر سرعت ممکن، به داده‌های خود دسترسی پیدا کنید. در این بین، اتصال شما ثابت و ایمن هم بماند.

سرورهای این وی‌پی‌ان امکان استریم در پلتفرم‌هایی مانند دیزنی پلاس، نتفلیکس، آمازون پرایم ویدیو و هولو را هم فراهم ساخته است (آن هم بدون هیچ بافری!).

پلن های پروتون وی پی ان

پلن های پروتون وی پی ان

هزینه‌ها و پلن‌های پروتون VPN

پروتون وی‌پی‌ان برنامه‌های متعددی را مطابق با نیاز امنیتی کاربران مختلف چیده است. این وی‌پی‌ان هم نسخه‌ی رایگان و هم نسخه‌ی پولی را برای کاربران ارائه داده است. اما به قطع هر چه بیشتر پول دهید، سرعت و امنیت وی‌پی‌ان بالاتر خواهد رفت. به عنوان مثال، نسخه‌ی رایگان این وی‌پی‌ان به سه کشور و 127 سرور محدود است. اما با این وجود، شما می‌توانید از داده‌های نامحدود و دسترسی به محتواهای بلاک‌شده لذت ببرید. پلن‌های این وی‌پی‌ان شامل موارد زیر می‌شود:

 1. رایگان: دسترسی به بیش از 100 سرور در 3 قاره – تنها یک وی‌پی‌ان قابلیت اتصال دارد – امنیت no log (فعالیت شما کاملا مخفی و به دور از دسترس هر نهادی خواهد بود)
 2. پلاس: دسترسی به بیش از 1700 سرور در 63 کشور جهان – ده شبکه‌ی شبیه‌سازی‌شده وی‌پی‌ان – سرعت بالغ بر 10 گیگ بر ثانیه – قابلیت دسترسی به شبکه‌های استریم – قابلیت‌ فعال Secure Core و Tor – قیمتی بالغ بر 9.99 دلار در ماه یا 71.88 دلار در سالِ اول.

پلن‌های پولی پروتون وی پی ان، پشتیبانی همتا به همتا، محافظت از نشت دی‌ان‌اس و ادبلاکر را هم پشتیبانی می‌کنند.

سایر مزایای پروتون وی‌پی‌ان

 • نت‌شیلد: شما در پلن پولیِ پروتون وی‌پی‌ان می‌توانید به ادبلاکرِ نت‌شیلد دسترسی پیدا کنید. این لایه‌ی محافظ، دسترسیِ ردیاب‌ها، بدافزارها و صفحات میزبان تبلیغات را به اینترنت شما می‌بندند.
 • Kill Switch: این قابلیت زمانی که اتصال کاربر ناگهان با سرور وی‌پی‌ان قطع می‌شود، ترافیک شبکه‌ را قطع می‌کند. این قابلیت روی حالت “همیشه روشن” قرار دارد که به محض اتصال مجدد سرور، شما را به وی‌پی‌ان وصل می‌کند.
 • Secure Core یا هسته‌ی امن: این هسته تمام ترافیک اینترنت شما را وارد سرورهای مختلف کمپانی پروتون می‌کند. بنابراین هیچ شخص ثالثی نمی‌تواند به آی‌پی شما دسترسی پیدا کند.

تعهدات پروتون وی‌پی‌ان در برابر کاربران نسخه‌های رایگان و پلاس

با وجود این‌که پروتون وی پی ان حتی برای نسخه‌ی رایگان هم امنیت بالایی ایجاد می‌کند و به هیچ عنوان دیتای کاربر را محدود نمی‌سازد، باز هم ذره‌ای نمی‌توان قابلیت‌های امنیتی آن را با نسخه‌ی پلاس تشبیه کرد. نه تنها سرعت نسخه‌ی رایگان از نسخه‌ی پلاس بسیار پایین‌تر است، سرورهای آن هم محدود است. بماند که حتی ادبلاکر و تجهیزات همتا به همتا و BitTorrent را نیز ندارد!

بعلاوه این وی‌پی‌ان یک چت لایو را هم پشتیبانی می‌کند که بلافاصله مشکلات شما را حل می‌کند. البته برای دریافت پاسخ خود، باید تیکت ثبت کنید تا به آن رسیدگی شود.

مقایسه‌ای میان پروتون وی‌پی‌ان و سایر وی‌پی‌ان‌های سرشناس دنیا

مقایسه‌ای میان پروتون وی‌پی‌ان و سایر وی‌پی‌ان‌های سرشناس دنیا

مقایسه‌ای میان پروتون وی‌پی‌ان و سایر وی‌پی‌ان‌های سرشناس دنیا

Bitdefender VPN Private Internet Access ProtonVPN قابلیت‌ها
6.99 دلار در مه

29.99 دلار در سال

11.99 دلار در ماه

56.94 دلار در سال

9.99 دلار در ماه

71.88 دلار در سال اول

هزینه پلن پایه
بیش از 4000 35000 1745 تعداد سرور
10 10 10 حداکثر تعداد دستگاه‌های متصل
خیر بله (5 دلار در ماه به پول پلن اضافه خواهد شد) خیر آدرس آی‌پی اختصاصی

 

اگرچه بین هزینه‌ی پلن‌ها تفاوت وجود دارد، اما تعداد دستگاه‌های متصل در تمام سه وی‌پی‌ان مشابه است. هرچند Private Internet Access با ارائه‌ی بیش از 35000 سرور، یک سروگردن از باقی وی‌پی‌ان‌ها بالاتر است. این تعداد تقریبا 20 برابر تعداد سرورهایی‌ست که پروتون وی‌پی‌ان در دسترس قرار می‌دهد.

بیزینس‌های کوچک ممکن است Private Internet Access را به پروتون وی پی ان ترجیح دهند. بخصوص که قابلیت‌های پیشرفته‌ی این وی‌پی‌ان واقعا خیره‌کننده است. مثلا برخلاف Bitdefender VPN و ProtonVPN، این وی‌پی‌ان یک آی‌پی اختصاصی برای کاربران مهیا می‌سازد. این بخصوص برای بیزینس‌های کوچک و کارمندان دورکار اهمیت بسزایی دارد. علاوه بر این که کاربران نسخه‌ی رایگان Private Internet Access می‌توانند بیش از یک دستگاه را به وی‌پی‌ان خود وصل کنند.

با این وجود، پروتون VPN همچنان از Bitdefender بهتر است. چرا که رمزنگاری قدرتمندتری دارد و تعداد سرورها و لوکیشن‌های آن روز به روز بیشتر می‌شود. علاوه بر این، نسخه‌ی رایگان آن مناسب‌تر است.

آیا پروتون وی‌پی‌ان برای بیزینس شما انتخاب خوبی‌ست؟

پروتون وی پی ان می‌تواند هم برای کاربران غیرتجاری و هم بیزینس‌ها، انتخاب خوبی باشد (مثلا فعالان اجتماعی که نیاز به پروتکل‌های امنیتی قوی دارند یا روزنامه‌نگاران). این وی‌پی‌ان کاملا مطابق با نیازهای کارمندان دورکار است، سرعت بالایی دارد و تعداد سرورهای مناسب آن، می‌تواند با تمام نیازهای امنیتی شرکت‌ها تطبیق داشته باشد.

البته برای کسب‌وکارهای کوچک، ممکن است صرفه‌ی اقتصادی نداشته باشد. چرا که یک تیم پشتیبان ماهر و همیشه آماده برای تماس‌های شما ندارد. اگرچه نسخه‌ی رایگان آن واقعا می‌ارزد؛ ولی به یاد داشته باشید که قابلیت‌های محدود آن، جلوی آن را که شما از بیش از یک دستگاه استفاده کنید را می‌گیرد.


نویسنده : مدیر نوشته شده در تاریخ 2022-09-08

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)